Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

    in ziua de Duminica,5 noiembrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Alaturi de ierarh au coliturghisit clericii asezamintului monastic,iar la sfanta slujba sau rugat numerosi pelerini ,obisnuiti sa vina la manastirea susnumita dupa hrana spirituala.Dupace a fost data citirii Evanghelia zilei cu privire la pilda bogatului nemilostiv si saracul Lazar.Prea Sfintia Sa a adresat credinciosilor un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a indemnat dreptcredincioasa adunare sa se lase in nadejdea Mintuitorului,care le rinduieste pe toate.”Cind ne simtim nedreptatiti nu trebuie sa raspundem cu razvratire si ura,ci sa ne rugam neincetat,cum a facut saracul Lazar.Rugaciunea este singura cale spre Imparatia Cerului.Acolo nu exista bogatie,acolo nu exista ura,nu exista nedreptate…”,a specificat Vladica.