Liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

    In Duminica a paisprezecea dupa Rusalii Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea “Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de soborul clericilor  asezamintului monastic si numerosii crestini,veniti la Sfantul altar dupa asistenta spirituala.Dupa citirea pericopei Evanghelice Prea Sfintia Sa a rostit un cuvint de zidire duhovniceasca,in care a mentionat necesitatea de a pastra puritatea sufletului,care poate fi obtinuta prin cinstirea si respectarea Tainelor bisericesti,cum ar fi spovedania,Sfantul Maslu si impartasania.”Sa nu tainuim pacatele de duhovnic,oricit de grele nu ar fi,deoarece pacatele nemarturisite ne impiedica sa curatim sufletul.Dar e de datoria oricarui crestin sa pastreze intacta haina sufletului,primita la Taina Sfantului Botez”,a adaugat Vladica.Dupa Sfanta slujba numerosi crestini,ce au primit dezlegare de la duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.