Liturghie arhiereasca la manastirea”Acoperamintul Maicii Domnului”

In ziua de sambata,8 februarie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Acoperamintul Maicii Domnului”din localitatea Tighira,raionul Ungheni alaturi de un sobor de preoti si diaconi si in prezenta unui numar impresionant de credinciosi.Serviciul divin arhieresc a fost de o importanta deosebita si pentru parintele diacon Eduard Zasadnii,care in aceasta zi s-a invrednicit de a fi hirotonit in iereu.Dupa hirotonie Vladica Filaret a dat citire Decretului Episcopal de numire a iereului Eduard Zasadnii in calitatea de preot- duhovnic al manastirii „Acoperamintul Maicii Domnului”din Tighira,Ungheni si l-a prezentat in noua sa calitate comunitatii manastirii si enoriasilor din comuna.Ierarhul i-a urat nou-hirotonitului slujitor al Altarului pastorire indelungata in Ogorul Domnului spre binele credinciosilor,incredintati spre pastorire si a Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est.