Liturghie arhiereasca la manastirea ”Sfanta Treime”

In ziua praznuirii Taierii imprejur dupa trup a Domnului si Mintuitorului nostru si cea a Sfantului Vasile cel Mare,Arhiepiscopul Cezareei Capadociei Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta Liturghie a lui Vasile cel Mare la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Dupa citirea Sfintei Evanghelii Vladica Filaret sa adresat enoriasilor prezenti cu un cuvint de zidire duhovniceasca,in care a elucidat rolul suprem a Sfantului /ierarh Vasile cel Mare in Ortodoxie,indemnind dreptmaritorii crestini sa ia pilda Sfantului in viata cotidiana facind bine si milostenie.Traditional Vladica a semanat cu griu credinciosii,urindu le un An Nou binecuvintat si cu alese daruri duhovnicesti.Deasemenea ierarhul a felicitat calduros pe toti cei,ce poarta numele de Vasile si derivatele acestuia,iar copiilor prezenti le a adus in dar dulciuri si iconite.