Liturghie arhiereasca la complexul monastic”Sfanta Treime”

In lunea de dupa Duminica Tomei,cea de pomenire a celor plecati la Domnul si a Sfantului Gheorghe Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea Episcopala „Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic.In emotionanta Sa predica Vladica Filaret a vorbit despre semnificatia acestei zile pentru crestinii ortodoxi.Ierarhul a indemnat credinciosii la rugaciune pentru cei adormiti intru Domnul,la milostenie fata de cei neajutorati si bolnavi,recomandind insa sa renunte la practicile mai putin ortodoxe precum ospaturile prin cimitire,consumul bauturilor alcoolice etc. Pe final Vladica Filaret a felicitat credinciosii,ce poarta numele de Gheorghe si derivatele acestuia cu ziua Sfantului ocrotitor.”Invocati numele Sfantului Gheorghe in rugaciunile voastre ca mijlocitor catre Domnul si Mintuitorul nostru Iisus Hristos”,a indemnat ierarhul.