Liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal.

In Duminica a II-a dupa Cincizecime,cea a  Chemarii Apostolilor Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.avind ca coliturghisitori pe prea cuviosul parinte ieromonah Samon Taras si parintele diacon Ioan Cucovici.In cadrul serviciului divin Vladica a adresat credinciosilor prezenti un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,inspirat din Evanghelia zilei.”Chemarea primilor Apostoli la propavaduirea Evangheliei”pina la marginile pamintului” are o semnificatie deosebita pentru intreaga Ortodoxie,punind astfel temelia durabila a Bisericiilui  Hristos-limanul de Mintuire a omenirii.”,a mentionat ierarhul.