Liturghie arhiereasca in Duminica Vindecarii Slabanogului la Troita Noua.

In Duminica a patra dupa Invierea Domnului Prea Sfintitul Parinte Filaret a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi Alaturi de Prea Sfintia Sa sau rugat numerosi pelerini si enoriasi ai sfantului asezamint monastic.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Ioan,in care se vorbeste despre minunea vindecarii slabanogului.Prea Sfintia Sa a accentuat in predica sa ca nu inzadar acest pasaj Evanghelic e rinduit de Biserica sa fie citit anume in perioada de dupa Paste pentru a demonstra omului prezenta lui Hristos cel Inviat in viata fiecarui crestin,fie el si plin de patimi si pacate.”Hristos este cel,ce ne lumineaza calea spre Mintuire,ne iubeste neconditionat, indiferent de faptul cum suntem.Trebuie doar sa ne deschidem sufletele pentru Mintuitorul lumii,sa respectam Sfintele Taine si astfel vom fi in ascensiune duhovniceasca spre Imparatia lui Dumnezeu”,a adaugat ierarhul.