Liturghie arhiereasca in Duminica a cincisprezecea dupa Rusalii la manastirea “Sf.Treime.”

        In Duminica a cincisprezecea dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est sa aflat inmijlocul obstei monahale ,soborului de clerici si enoriasii manastirii”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,unde a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Prea Sfintia Sa sa adresat dreptmaritorilor crestini,prezenti la slujba cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,care a fost axat pe dragostea  fata de Dumnezeu si aproapele.”Dumnezeu este dragoste,si cel,ce ramine in dragoste ramine in Dumnezeu si Dumnezeu ramine in el”a citat Vladica.Deasemenea P.S.Parinte a mentionan ca acest pasaj biblic este acum mai actual decit oricind,deoarece societatea actuala e bulversata de indiferenta,invidie ,ura in goana sa dupa bunuri materiale.Traind in stres continuu oamenii uita de adevaratele valori,pe care ar trebui sa se axeze,pe cele spirituale,trasate de Sfanta Biserica Ortodoxa.”Chiar in aceasta lume,plina de indiferenta fata de semeni ar trebui sa pastram in noi totul,ce ne indeamna Dumnezeu si anume dragostea fata de aproapele,milostenia si bunavointa.Doar asa vom putea intra in Imparatia lui Dumnezeu”,a adaugat ierarhul.