Liturghia Sfantului Vasile cel Mare la manastirea”Sfanta Treime”

In  joia  din Saptamina Patimilor Mintuitorului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit liturghia Sfantului Vasile cel Mare la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua alaturi de obstea asezamintului monastic  si numerosi credinciosi.In predica Sa Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre semnificatia Cinei celei de Taina pentru Ortodoxie,deoarece in aceasta zi  Mintuitorul Lumii a binevoit sa cineze cu ucenicii sai,aceasta fiind alegoric o prima liturghie,savirsita de insusi Mintuitorul Hristos.Deasemenea Prea Sfintia Sa a indemnat credinciosii sa fie neincetat in rugaciune ,asceza si crestere spirituala pentru a intimpina cu aleasa bucurie duhovniceasca marele Praznic a Invierii Domnului.