Liturghia Darurilor Inainte Sfintite,oficiata la manastirea”Sfanta Treime”

In dimineata zilei de miercuri din prima saptamina a Postului Mare Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Liturghia Darurilor Inainte Sfintite la manastirea Episcopala „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea  asezamintului monastic si numerosi pelerini.Aceast serviciu divin se oficiaza  doar in perioada Postului Mare,perioada de asceza si rugaciune,menite sa contribuie la ascensiunea duhovniceasca a credinciosilor.In seara aceleiasi zile ierarhul a oficiat Canonul Sfantului Andrei Criteanul la manastirea”Acoperamintul Maicii Domnului”din comuna Tighira,raionul Ungheni dimpreuna cu staretul asezamintului monastic,prea Cuviosul Parinte egumen Gurie Guznac.