Liturghia Darurilor inainte sfintite.oficiata la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”

In zilele de miercuri si vineri din prima saptamina a Sfantului Mare Post a Invierii Domnului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit liturhia Darurilor inainte sfintite la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,avind ca coliturghisitori clericii asezamintului monastic si in prezenta a numerosi credinciosi. Dupa citirea pericopei Evanghelice Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,punind accent pe necesitatea purificarii spirituale prin post si rugaciune”Iubiti fii si fiice duhovnicesti,va indemn sa inaltati smerite rugaciuni Mintuitorului,sa frecventati Sfanta Biserica,participind la Tainele Marturisirii si Impartasanei.Doar astfel vom putea fi pregatiti duhovniceste sa intimpinam Marele Praznic a Invierii Domnului”,a mentionat ierarhul.