Lirurghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a opta dupa Cincizecime Prea Sfintia Sa,Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea”Sfanta Treime”din comuna Troita Noua,raionul  Anenii Noi alaturi de obstea Sfantului asezamint monastic si numerosii pelerini,veniti la sfantul altar pentru a inalta smerite rugaciuni Mintuitorului.La finele serviciului divin Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari o emotionanta predica,inspirata din Evanghelia zilei,cea cu privire la minunea,savirsita de Dumnezeu,care a potolit foamea multimii prezente cu cinci piini si doi pesti.”E mare mila lui Dumnezeu,si cei,ce cred cu adevarat si se roaga nu vor fi niciodata flaminzi nici din punct de vedere trupesc,nici spiritual.Astazi ca niciodata avem nevoie strigenta de hrana spirituala.Suntem ispititi si pauperizati in societatea actuala,iar unica salvare a noastra este credinta”,a adaugat ierarhul.