Invierea Domnului la manastirea”Sfanta Treime”

In noaptea Sfintei Invieri a Domnului Nostru Iisus Hristos Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a oficiat un serviciu divin praznical la manastirea”Sfanta Treime”,avind ca coliturghisitori clericii asezamintului monastic in prezenta unui impunator numar de credinciosi.In cadrul slujbei a fost citita pastorala chiriarhului Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a felicitat cordial dreptmaritoarea adunare  cu cea mai mare sarbatoare a crestinitatii,mentionind ca Invierea Domnului este un mare prilej de bucurie duhovniceasca.”Cel, ce a patimit pentru pacatele oamenilor,ce a fost crucificat,a adus cea mai mare jetfa pentru semenii sai,pentru dragostea de aproapele.Mintuitorul lumii a inviat pentru a ne arata noua,crestinilor calea spre Imparatia lui Dumnezeu,spre care trebuie sa rivneasca toti cei ,ce se numesc crestini.Dar  in Imparatia lui Dumnezeu ajund doar cei  evlaviosi,iertatatori,iubitori de aproapele si rugatori intru Domnul”,a mentionat Prea Sfintia Sa.Dupa serviciul divin Vladica Filaret traditional a sfintit prinoasele credinciosilor.