Intru multi ani,Stapine!

  In aceasta insorita zi,cind Prea Sfintia Voastra  mai rotungiti inca o fila din cartea vietii venim si noi,clericii si mirenii din de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est,a carei fondator si arhipastor sunteti, cu cele mai sincere si cordiale felicitari cu ziua nasterii.Ne rugam bunului Dumnezeu sa va dea sanatate,,atit de necesara in slujirea arhipastorala,pe care o desfasurati cu atita ardoare si totala daruire de sine,.La sirul de realizari meritorii,deja obtinute,precum ar fi fondarea si recunoasterea de catre stat,in pofida ostilitatilor a Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,fondarea si  constructia asezamintelor monastice si a numeroaselor parohii sa se adauge inca mai multe realizari spre binele Bisericii Ortodoxe si a Eparhiei,conduse cu atita intelepciune de Prea Sfintia Voastra.Toate le veti realiza cu caldura si puterea rugaciunii.Asiguram bunul nostru arhipastor de aleasa pretuire si supusenie fiasca.               Intru multi ani,Stapine!!!