Intronizarea Preafericitului Parinte Mitropolit Primat Epifanie in demnitatea de Intii Statator al Bisericii Autocefale Ucrainene

In ziua de duminica,3 februarie Prea SfintitulParinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est alaturi de multi alti ierarhi ucraineni si din stainatate a luat parte la serviciul divin ,oficiat la catedrala”Sfanta Sofia”din Kiev cu prilejul Intronizarii Prea Fericitului Parinte Epifanie,Mitropolit Primat al Bisericii Autocefale Ucrainene,create prin unificarea celor trei jurisdictii ortodoxe,ce activau in Ucraina.Ulterior noua structura eclesiastica a primit Tomosul de Autocefalie din partea Patriarhului Ecumenic Bartolomeu in cadrul unei slujbe comune la catedrala Patriarhala din Istambul.Astfel Biserica Ortodoxa din Ucraina a iesit definitiv de sub tutela eclesiastica seculara a Patriarhiei Moscovei,care a reactionat extrem de dur,intrerupind relatiile cu Patriarhia Ecumenica.Patriarhia Rusa si Sanctitatea Sa Kiril,Patriarhul Rusiei au recurs la diverse metode mai putin ortodoxe pentru a pastra Ucraina in orbita sa imperiala,insa  anexarea Crimeei si sustinerea separatismului in Donbas,recunoasterea Rusiei ca stat agresor de catre legislativul Ucrainei au provocat o miscare de rezistenta nationala de amploare,ce a facilitat si parasirea orbitei moscovite pe plan eclesiastic.Lupta de aproape trei decenii pentru Autocefalia Bisericii Ortodoxe Ucrainene a luat sfarsit.Ucraina are propria Biserica Autocefala,tainele si hirotoniile ierarhilor si clericilor ei sunt valide.Noua Biserica este recunoscuta de Patriarhia Ecumenica si fara indoiala in curind va fi recunoscuta si de celelalte Biserici surori.