Intrarea in Biserica a Maicii Domnului,serbata la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua serbarii Intarii in biserica a Maicii Domnului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi enoriasi. Ierarhului i-au coliturghisit protoiereul mitrofor Gheorghe Miron si diaconul Ioan Cucovici.In cuvintul Sau predicational Prea Sfintia Sa a vorbit despre cultul Maicii Domnului in Ortodoxie,argumentind astfel necesitatea invocarii in rugaciune a mijlocire a Maicii Domnului catre Mintuitorul Hristos.”Iubiti credinciosi,va felicit calduros cu aceasta binecuvintata sarbatoare a Ortodoxiei. si va indemn sa inaltam smerite rugaciuni Maicii Domnului ,marturisind astfel adevarata credinta ortodoxa”,a mentionat ierarhul.