Intii Statatorul Bisericii Ucrainene va pleca la Istambul pentru a primi Tomosul de autocefalie din miinile Patriarhului Ecumenic Bartolomeu

Aducem la cunostinta dreptmaritorilor crestini din cuprinsul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est ca pentru data de 6 ianuarie este planificata vizita nou alesului Intii Statator a Bisericii Ortodoxe Ucrainene,I.P.S.Epifanie,Mitropolitul Kievului si a Intregii Ucraine la resedinta Patriarhiei Ecumenice din Istambul.In cadrul acestei vizite dupa coliturghisirea cu Sanctitatea Sa Bartolomeu,Patriarhul Constantinopolului Mitropolitul Epifanie urmeaza sa primeasca Tomosul de Autocefalie a Bisericii Ucrainene.Este un moment istoric de conotatie exlesiastica deosebita.Ucraina obtine independenta bisericeasca multrivnita,astfel parasind orbita eclesiastica imperiala moscovita.E de mentionat ca la Soborul de unificare si formare a noii Biserici Autocefale a fost prezenta si o delegatie de clerici din cuprinsul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est in frunte cu P.S.Parinte Filaret,care a dat curs invitatiei oficiale a Sanctitatii Sale Bartolomeu,Patriarh Ecumenic.