Inaltarea Domnului,serbata la complexul monastic”Sfanta Treime”

In ziua cind crestinii ortodocsi serbeaza Marele Praznic ai Inaltarii Domnuluui Prea Sfintitul Parinte Filaret ,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Dupa Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca Prea Sfintia Sa s-a adresat credinciosilor prezenti cu o emotionanta predica,inspirata din Evanghelia zilei.”Eu sunt cu voi in toate zilele pina la sfarsitul veacului”,a spus Mintuitorul Hristos pe muntele maslinelor,binecuvintind Apostolii  sa propavaduiasca crestinismul tuturor oamenilor,in timpul care se inalta la Cer.Astfel,iubiti fii si fiice duhovnicesti incepe succesiunea Apostolica,transmisa tuturor slujitorilor altarului de insasi Mintuitorul Hristos.Este ultimul eveniment din viata paminteasca a Domnului,insa este si piatra de temelie a formarii Sfintei lui Dumnezeu Biserici”,a mentionat ierarhul.