Hramul manastirii „Acoperamintul Maicii Domnului”din comuna Tighira,raionul Ungheni.

In dimineata zilei de luni,14 octombrie obstea manastirii”Acoperamintul Maicii Domnului”in frunte cu parintele staret,preacuviosul egumen Gurie Guznac cu aleasa bucurie duhovniceasca si-a intimpinat chiriarhul,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est,venit in satul de bastina pentru a oficia serviciul divin praznical .Prea Sfintia Sa a oficiat Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi enoriasi.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca ierarhul a felicitat clericii si enoriasii cu acesta mareata sarbatoare,inalt apreciind sirghuinta si perseverenta parintelui staret si a consatenilor Sai in procesul de edificare a manastirii.la rindul sau parintele staret a multumit Prea Sfintiei Sale pentru vizita arhipastorala si posibilitatea de a se ruga impreuna,invitind ierarhul sa revina la sfanta manastire si cu alte binecuvintate ocazii.