Hramul catedralei in constructie din incinta comlexului monastic”Sfanta Treime”

In ziua de miercuri,9 octombrie catedrala Episcopala in constructie din incinta complexului monastic”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi si-a serbat Hramul in cinstea Sfantului Ioan Teologul.noua catedrala Episcopala va avea ca Hram Sfanta Treime si Sfantul Ioan Teologul.Seviciul divin praznical a fost oficiat de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est dimpreuna cu un sobor de preoti si diaconi din cuprinsul Eparhiei.Alaturi de ierarh s-au rugat preacuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu,staretul manastirii”Buna Vestire”,Rascani,preacuviosul parinte arhimandrit Polieuct Ulinici,staretul manastirii”Stefan cel Mare si Sfant,Cojusna.ieromonahul Samon Taras,iereuul Ioan Rusu,diaconii Ioan Cucovici si Teodor Cepoi.Aducem la cunostinta vizitatorilor ca noua Catedrala Episcopala este santier in constructie,lucrarile fiind demarate la data de 9 octombrie 2018.