Felicitări tuturor românilor cu ocazia Zilelor Culturii Române

Iubiți creștini,

În această perioadă românii de pretutindeni serbează Zilele Culturii Române, organizând ample manifestații cu caracter cultural în toate colțurile lumii, unde i- a risipit destinul .Va îndemn ca și la noi acasă să nu uităm că suntem români și suntem depozitari a uneia din cele mai avansate culturi din patrimoniul culturii universale. O lume întreagă cunoaște așa personalități ca Eminescu, Doga și multe altele, ce au fost înscrise cu litere de aur în patrimoniul cultural al neamului. Vă îndemn să vă mândriți cu cultura noasră, să o cunoașteți și să o propagați oriunde vă va duce soarta, iar cartea de căpătâi să vă fie opera eminesciană, în care răspicat și sincer se scrie ” Suntem români și punctum! “. Dacă ne vom prețui cultura noastră daca vom cultiva la urmașii noștri valorile naționale, demnitatea națională vom avea stima și respectul altor națiuni. Și atunci, cine știe, poate sub soarele geniului trecut se va naște un nou Eminescu?

Al Dumneavostră, rugător întru

Domnul  Filaret,
Episcopul Făleștiului și al Moldovei de Est.