Felicitari Inalt Prea Sfintitului Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est.

Inalt Prea Sfintite Parinte!!!   Venim cu un mesaj de felicitare catre Inalt prea Sfintia Voastra cu prilejul acordarii de catre Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe a Ucrainei a titlului de Arhiepiscop pentru slujirea asidua pe Ogorul Domnului.Cu ajutorul lui Dumnezeu ati reusit multe.Ati edificat Eparhia Ortodoxa a Moldovei de Est,ati zidit mai multe lacase sfinte,astfel comducand pe fagasul Mintuirii un numar impunator de crestini,numerosi fii si fiice duhovnicesti,care Va iubesc si apreciaza gratie intelegerii si bunavointei,manifestate de Inalt Prea Sfintia Voastra fata de orice cleric si enorias a Eparhiei.Sub pasorirea Inalt Prea Sfintiei Voastre am devenit mai multi si mai puternici.astfel  incit Eparhia are o dezvoltare continua si dinamica.Clericii Eparhiei au acces la studii de calitate.Au fost realizate multe in pofida ostilitatilor,manifestate la diferite etape din partea organelor de stat si eclesiastice.Le vom reusi pe toate prin puterea rugaciunii si sub omoforul dragului nostru Arhipastor.AXIOS!!!                                                                                                                                                                                                                                                                                       Cu dragoste intru Hristos Domnul si supusenie fiasca clericii si enoriasii de Dumnezeu pazitei Eparhii  Ortodoxe a Moldovei de Est.