Felicitari Prea Sfintitului Parinte Filaret cu ocazia zilei Protectorului Ceresc

 Prea Sfintite Stapine!!!!!                                                                                             Astazi,cind crestinii ortodocsi il serbeaza pe Sfantul Drept Filaret cel Milostiv,Protectorul Ceresc al Prea Sfintiei  Voastre venim si noi,clericii si crestinii a de Dumnezeu Pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est,a carei fondator si Intiistatator sunteti cu cele mai sincere si cordiale  felicitari.Ne rugam Mintuitorului sa va dea arhipastorire indelungata,multa sanatate,atit de necesara in slujirea asidua,pe care o efectuati cu atita ardoare si intelepciune.Ati  realizat multe spre binele Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,fiind un bun pastor si intelept parinte pentru multitudinea de crestini,care cu deosebit respect isi spun fii si fiice duhovnicesti a Prea Sfintiei Voastre.Sa va pastreze Dumnezeu  de   toate ostilitatile,pe care le intimpinati,fiind la cirma Eparhiei spre binele Ortodoxiei,Bisericii lui Hristos si a celor pastoriti spre Mintuire!!!!                                                                                                                                                                            Cu aleasa dragoste intru Hristos Domnul si supusenie fiasca clericii si enoriasii Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est