Dumnica a XXVI dupa Rusalii la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a XXVI dupa Cincizecime  Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si   Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastis Troita Noua dimpreuna cu obstea manastirii si numeosi pelerini,veniti la Sfantul altar sa se uneasca in rugaciune Mintuitorului.In predica Sa emotionanta,inspirata din pericopa Evanghelica a zilei,cea de la Luca cu referinta la samariteanul milostiv,Vladica Filaret a  vorbit despre dragostea fata de Dumnezeu,care se manifesta si in dragostea fata de aproapele.”Sa venim in ajutor celui ,ce se afla in suferinta e o chemare sacra si bineplacuta Mintuitorului.Sa fim milostivi pentru cei neajutorati si sarmani deasemenea e o datorie a noastra,a crestinilor.Bunatatea,milostenia si rugaciune sunt calauzele noastre spre Mintuire”,a adaugat Prea Sfintia Sa.