Duminica XXV dupa Cincizecime la manastirea”Buna Vestire”,or.Rascani.

In dimineata zilei de duminica,18 noiembrie portile manastirii”Buna Vestire”au fost larg deschise pentru numerosi crestini,ce au venit la Sfanta si Dumnezeeasca liturghie,oficiata de staretul manastirii, Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu dimpreuna cu soborul de slujitori a asezamintului monastic.E de mentionat ca Sfanta manastire e una nou intemeeata,biserica este una recent construita,dar dragostea fata de Dumnezeu aduna tot mai multi enoriasi si pelerini la sfintele slujbe.Serviciul divin a fost unul de o frumusete rara,patruns de o adinca mireasma duhovniceasca.In predica sa,axata pe Evanghelia de la Luca despre minunea Invierii fiicei lui Iair si vindecarea femeei bolnave de scurgere de singe parintele staret a reiterat ca dragostea fata de oameni a Mintuitorului Hristos este unica forta pentru vindecarea trupeasca si spirituala.”Noi,crestinii putem doar sa credem si sa ne rugam”,a adaugat Sfintia Sa.