Duminica XXII supa Cincizecime la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a XXII dupa Rusalii Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosi pelerini.La finele slujbei Prea Sfintia Sa sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de povata duhovniceasca,in care a predicat pe baza pericopei Evanghelice de la Luca,si anume pilda semanatorului.”Va indemn,dragi crestini sa veniti la Sfanta Biserica ,deoarece numai aici se cultiva spiritualitatea si adevaratele valori crestine .Va indemn si pe Dstra sa semanati fapte bune,sa faceti milostenie,sa iubiti aproapele!!!Numai asa ne putem apropia de  Imparatia lui Dumnezeu”,a adaugat ierarhul.Numerosi crestini ,ce au primit dezlegarea duhovnicului au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.