Duminica XV dupa Pogorirea Sfantului Duh la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a XV dupa Rusalii , Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea monahala a asezamintului monastic si numerosi pelerini.Dupa citirea Pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un cuvint de povata duhovniceasca,in care a mentionat ca dragostea neconditionata fata de aproapele este cea mai importanta si sigura cale spre a dobindi Mintuirea.”Deci,sa ne iubim si ajutoram aproapele.Actiunile de caritate si de compasiune sunt bineplacute  Mintuitorului.Si anume acum,cind societatea cu regret capata alte dimensiuni,mai mult materiale decit spirituale va indemn ca in tensiunea zilelor,cind facem tot posibilul pentru a supravetui,sa nu incetam sa ne rugam si pentru cei aflati in suferinta,chear din putinul, pe care il avem sa facem milostenie, pentru ca doar astfel ne apropiem de Dumnezeu”,a adaugat ierarhul.La finele slujbei numerosi credinciosi au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.