Duminica XIX dupa Cincizecime la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica XIX dupa Rusalii Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit sfanta si dumnezeeasca liturghie la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua ,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosi pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Luca Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a mentionat importanta ideei principale a pasajului dat citirii,dragostei fata de aproapele.”Mai mult decit atit,Mintuitorul ne porunceste sa iubim si vrajmasii nostri.Mintuitorul lumii ne a trasat calea spre nemurire prin dragostea neconditionata ,jertfelnica,cu totala daruire de sine.E un exemplu foarte elocvent,atit de necesar ,dar rar intilnit in zilele noastre”, a adaugat Prea Sfintia Sa.La finele slujbei numerosi crestini sau impartasit cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.