Duminica XIV dupa Cincizecime la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica XIV dupa Rusalii Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”alaturi de un impunator ssobor de preoti din cuprinsul Eparhiei si a unui numar semnificativ de enoriasi,veniti sa inalte rugaciuni Mintuitorului si sa felicite pe bunul lor arhipastor cu recenta aniversare. Traditional preotii Eparhiei au fost insotiti de crestinii din parohiile,pastorite de Sfintiile Sale,iar deosebit de numerosi au fost enoriasii manastirii „Acoperamintul Maicii Domnului” din localitatea de bastina a Prea Sfintiei Sale,comuna Tighira,raionul Ungheni..Serviciul divin a fost unul deosebit.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Matei cu privire la haina de nunta Vladica Filaret a rostit un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,mentionind necesitatea pastrarii intacte a hainei ,primite la Taina Sfantului botez.”Judecatorul lumii ne va judeca nu dupa haine si podoabe,ci dupa faptele ,savirsite  in timpul vietii.Deaceea conteaza orice binefacere,toleranta si bunavointa.Va indemn,dragi frati si surori intru Domnul doar la fapte bineplacute lui Dumnezeu”,a adaugat Prea Sfintia Sa.Sfanta liturghie a fost succeda de oficierea unui Te Deum de multumire Mintuitorului pentru toate binefacerile Sale,dupa care ierarhul a primit cordiale felicitari de la numerosii Sai fii si fiice duhovnicesti.Tuturor celor prezenti li sa oferit o agapa crestineasca.