Duminica XII-a dupa Cincizecime la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”

In Duminica a XI-a dupa Cincizecime Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clerricii asezamintului monastic si numerosi pelerini. In cadrul Sfintei liturghii s-a dat citirii pericopa Evanghelica de la Matei,cea cu privire la pilda datornicului nemilostiv.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca ierarhul a mentionat ca aceasta pilda ilustreaza veridic necesitatea respectarii unei valori crestinesti incontestabile,cea de a ierta.”Cine iarta pe cei gresiti se invredniceste sa se apropie de Imparatia lui Dumnezeu,iar cine poarta ura fata de cei gresiti merge pe o cale gresita.Insasi MintuitorulHristos ne porunceste sa ne iubim aproapele si sa iertam semenii nostri.Va indemn,iubiti fii si fiice duhovnicesti sa urmam pilda Mintuitorului”,a mentionat Vladica.