Duminica Vindecarii slugii sutasului la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a patra dupa Rusalii Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime””din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi in prezenta unui numar impunator de pelerini.In cuvintul sau de povata duhovniceasca, inspirat din Evanghelia zilei Prea Sfintia Sa a vorbit despre Vindecarea slugii sutasului roman.”Credinta este unica cale spre a dobindi Mintuirea.Sutasul roman a iinaltat rugaciuni fierbinti Mintuitorului si astfel slujitorul sau a fost vindecat.Deaceea,iubiti crestini va indemn sa va rugati permanent pentru semenii vostri,aflati in neputinta.Unul Dumnezeu este calea spre vindecare trupeasca si launtrica,unul Dumnezeu ne poate Mintui”,a specificat ierarhul.La finele serviciului divin numerosii crestini,ce au primit dezlegare de la duhovnic au fost impartasiti cu Sfantul Trup si Singe a Mintuitorului.