Duminica Vindecarii Slabanogului la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a IV-a dupa Inviere,cea a Slabanogului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,alaturi de obstea asezamintului monastic si numerosi creduinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Ioan,cu privire la Vindecarea Slabanogului Vladica Filaret a rostit o emotionanta predica,in care a mentionat ca aceasta Evanghelie e  rinduita in perioada post Pascala pentru a demonstra crestinilor roadele duhovnicesti a Invierii Domnului.”Hristos cel Inviat pentru Mintuirea Neamului omenesc este mereu alaturi de noi, pacatosii ,luminindu-ne calea ,sfintindu-ne prin Tainele Bisericii,cqalauzindu-ne pasii spre Mintuire”,a mentionat Prea Sfintia Sa.