Duminica Vindecarii orbului din nastere la manastirea”Sfanta Treime”

     In Duminica a sasea dupa Pasti ,zisa si i Duminica Vindecarii orbului din nastere Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est sa aflat alaturi de clericii si obstea monahala a manastirii”Sfanta Treime”,unde a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca in prezenta a unui impunator numar de enoriasi.Dupa citirea Evangheliei de la Ioan,ierarhul sa adresat dreptmaritoarei adunari cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a mentionat ca minunea Vindecarii Orbului din nastere o putea face doar Fiul lui Dumnezeu.”Alegoric vorbind, aceasta minunata vindecare ne demonstreaza ca Mintuitorul ne este tamaduitorul suprem al suferintelor nu doar trupesti dar si si spirituale.Ne punem nadejdea in El,ne rugam lui si din mila sa netarmurita,din dragostea fata de oameni ne trimite vindecare”,a adaugat ierarhul.