Duminica Vamesului si Fariseului la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”

In Duminica Vamesului si Fariseului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In cuvintul Sau predicational Vladica Filaret s-a axat pe Evanghelia Zilei.”Cuvintele Vamesului”Dumnezeule,Milostiv fii mie,pacatosului”ne vorbesc alegoric despre necesitatea de a ne smeri in fata Mintuitorului,de a ne spala de pacate prin rugaciune si pocainta.Nu in zadar Sfanta Biserica a rinduit aceasta pilda anume in aceasta perioada,in care ar trebui sa ne pregatim duhovniceste pentru inceputul Postului Mare a Invierii Domnului.Deaceea,iubiti fii si fiice duhovnicesti va indemn spre neincetata rugaciune”, a mentionat Prea Sfintia Sa.