Duminica Vamesului si a Fariseului la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica Vamesului si  Fariseului Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est  a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea manastirii si numerosi credinciosi.Prea Sfintia Sa dimpreuna cu dreptmaritorii crestini prezenti au inaltat smerite rugaciuni Mintuitorului Hristos,multumind pentru toate binefacerele,facute crestinilor.La finele serviciului divin Vladica Filaret sa adresat celor prezenti cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,inspirat din Evanghelia zilei.”Pida Vamesului si Fariseului ne vorbeste alegoric despre lupta,pe care fiecare crestin o duce cu pacatul.Suntem deseori stapiniti de pacat.Putem fi inghimfati si aroganti,duri si lacomi,insa daca primim in sufletele noastre smerenia si pocainta,ne adresam Mintuitorului cu rugaciune sincera si permanenta biruim in aceasta lupta cu pacatul.O poate face fiecare din noi,crestinii  acestor vremuri zbuciumate.Va indemn la rugaciune si smerenie,iubiti crestini”,a reiterat ierarhul.