Duminica Tuturor Sfintilor Ocrotitori ai Moldovei la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica Tuturor Sfintilor Ocrotitori a Moldovei Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.La finele Sfintei liturghii Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un cuvint de povata duhovniceasca,inspirat din pericopa Evanghelica de la Matei cu privire la Chemarea la Apostolie a ucenicilor.”Veniti dupa Mine”este chemarea Mintuitorului,adresata direct ucenicilor si alegoric tuturor crestinilor,deoarece numai El este”Calea,Adevarul si  Viata”,celor evlaviosi si aflati in rugaciune”,a adaugat Prea Sfintia Sa.Deasemenea ierarhul a indemnat credinciosii prezenti la un post binecuvintat si plin de roade duhovnicesti.