Duminica Sfintelor Femei Mironosite la manastirea”Sfanta Treime”

                In Duminica a treia dupa Pasti,cea inchinata Sfintelor Femei Mironosite,Intiiintitustatorul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est Prea Sfintitul Parinte Filaret a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea”Sfanta Treime”alaturi de clericii asezamintului monastic si numerosi enoriasi.La finele slujbei ierarhul sa adresat crestinilor prezenti cu un cuvint de povata duhovniceasca,in care a mentionat exemplul suprem de slujire a femeilor mironosite,care si dupa ingroparea Mintuitorului au venit sa aduca miresme,ele au fost cele ,care au adus vestea invierii ucenicilor lui Hristos.”De la ele putem lua pilda in marturisirea credintei adevarate si sincere,putem sa invatam a sluji cu adevarat Domnului si Mintuitorului nostru Iisus hristos”,a adaugat Vladica Filaret.Pe finala Prea Sfintia Sa a felicitat doamnele prezente cu ocazia zilei femeilor crestine.