Duminica Sfintelor Femei Mironosite la manastirea”Sfanta Treime”

Duminica a treea dupa Inviere este traditional inchinata Sfintelor Femei Mironosite.In ziua sarbatorii manastirea”Sfanta Treime”a fost gazda a unui serviciu divin deosebit,oficiat de Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est,care spre finele slujbei a rostit un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca.In predica Sa ierarhul a mentionat devotamentul si iubirea fata de Hristos a Sfintelor Femei Mironosite,care au ramas pina la sfarsit alaturi de Mintuitorul lumii.”Sunt aceleasi virtuti,pe care si astazi le manifesta femeea cu adevarat crestina.Deaceea dragi doamne si domnite va felicit calduros cu ziua femeei crestine,si fie ca calea trasata de Sfintele Femei Mironosite sa va lumineze intreaga viata”,a adaugat ierarhul.