Duminica Sfintelor Femei Mironosite la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”

In Duminica Sfintelor Femei Mironosite Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de obstea asezamintului monastic si de numerosi crestini.In cadrul serviciului divin arhieresc Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant discurs de zidire duhovniceasca,in care sa referit la Evanghelia zilei.Prea Sfintia Sa a vorbit credinciosilor despre Sfintele Femei Mironosite,care au venit la Hristos ,cel Inviat sa-i unga trupul cu mir de mare pret,faptul care a contribuit ca astazi sunt o fila importanta a calendarului bisericesc.”Evlavia si rugaciunea Sfintelor Femei Mironosite pot fi o sursa de inspiratie pentru femeile din zilele noastre.O sotie fidela,o mama iubitoare  este o componenta de mare valoare pentru orice familie.Traind crestineste,frecventind Sfanta lui Hristos Biserica,educind pruncii conform valorilor crestine femeea  astazi,in timpurile noastre zbuciumate edifica adevarata familie crestina,contribuind substantial la nivelul vietii duhovnicesti si spirituale”.a mentionat ierarhul.