Duminica Sfintei Maria Egipteanca la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a cincea a Sfantului Post a Invierii Domnului,cea a Sfintei Maria Egipteanca Intii Statatorul Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est,Prea Sfintitul Parinte Filaret a savirsit Sfanta liturghie a Sfantului Vasile cel Mare la manastirea”Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi.Alaturi de Prea Sintia sa sau rugat clericii asezamintului monastic si un numar impunator de credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a rostit o predica emotionanta,in care a vorbit credinciosilor despre roadele pocaintei in perioada Postului Mare,perioada de rugaciune si smerenie.”Si Sfanta Maria Egipteanca ne poate servi drept o pilda de traire duhovniceasca,indemnind pe toti ,ce o cinstesc si slavesc in rugaciuni la o viata spirituala  curata,plina de pocainta si asceza”,a adaugat ierarhul.La finele slujbei numerosii crestini,ce au primit dezlegare de la duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Singe a Mintuitorului.