Duminica Sfintei Maria Egipteanca la manastirea Episcopala”Sfanta Treime”

In Duminica V a din Postul Invierii Domnului,cea consacrata Sfintei Maria Egipteanca Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit liturghia Sfantului Vasile cel Mare la  manastirea Episcopala”Sfanta Treime”din Troita Noua ,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamintului monastic si in prezenta a numerosi crestini.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Prea Sfintia Sa a mentionat rolul major al Sfintei Maria Egipteanca in Ortodoxie,”Sfanta Maria Egipteanca ne poate servi ca un exemplu elocvent de traire crestineasca,un simbol al pocaintei si rugaciunii.Anume acum ,in perioada de asceza a Postului Mare acest exemplu ne poate servi model de traire duhovniceasca.Retrasa in desert dupa o viata plina de pacat,Sfanta Maria Egipteanca prin rugaciune si pocainta ne indeamna si pe noi,crestinii acestor zile zbuciumate sa renuntam la pacat,sa inaltam rugaciuni Mintuitorului,sa facem milostenie.Numai cu fapte bineplacute lui Dumnezeu vom putea intimpina cu bucurie si evlavie Mareata Sarbatoare a Invierii Domnului”,a mentionat ierarhul.