Duminica Cuvioasei Maria Egipteanca la Troita Noua

    In  Duminica a cincea a Sfantului Mare Post,cea a Cuvioasei Maria Egipteanca Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”dimpreuna cu clericii asezamintului monastic si numerosi credinciosi,ce obisnuiesc sa vina la sfantul altar pentru a se uni in rugaciune Mintuitorului.In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit despre viata plina de pacat a Cuvioasei Maria Egipteanca pina la venirea sa la Mormintul Domnului.Totodata ierarhul a mentionat ascensiunea din pacat prin lacrimi si pocainta,rugaciunea fierbinte si indelungata,fapt pentru care a fost iertata de Dumnezeu prin sfantul sihastru Zosima,care a descoperit in desert o fiinta,total dedicata Mintuitorului,”Cuvioasa Maria Egipteanca ne poate servi ca un model de  rupere din pacat .          Bunul Dumnezeu este milostiv cu toti crestinii,iar noua ne ramine doar sa ne rugam sincer pentru pacatele noastre,veninid in fata Sfintelor altare cu lacrimi de pocainta”,a adaugat Prea Sfintia Sa.