Duminica Sfintei Cruci la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica Sfintei Cruci Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamintului monastic si in prezenta unui numar impresionant de pelerini.In cadrul Sfintei liturghii Vladica a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,in care a elucidat sewmnificatia Sfintei Cruci pentru crestini.”Evanghelia de la Marcu,data citirii astazi ne invata sa purtam cu demnitate,rabdare si evlavie Sfanta Cruce.In ea se regaseste dragostea Mintuitorului fata de toti noi,crestinii.E datoria noastra pentru a ajunge in Imparatia lui Dumnezeu sa purtam si noi Crucea Mintuitorului.Numai asa il vom urma pe Hristos si vom fi Mintuiti”,a adaugat ierarhul.