Duminica Sfantului Ioan Scararul la Troita Noua.

    In Duminica a patra a Postului Mare,cea a Sfantului Ioan Scararul  Prea Sfintia Sa,Filaret,din mila lui Dumnezeu Episcop al Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la manastirea”Sfanta Treime”alaturi de clericii manastirii si in prezenta unui numar impunator de credinciosi.Vladica Filaret in cuvintul Sau de povata duhovniceasca a tilcuit pericopa Evanghelica de la Marcu,cea a Vindecarii fiului lunatic,mentionind puterea credintei fara de care este imposibila orice lucrare dumnezeeasca.Deasemenea ierarhul a vorbit despre viata plina de sfintenie si credinta a Sfantului Ioan Scararul,sau Sinaitul ,care sa nevoit pe muntele Sinai pina la mutarea sa inanul 649 la cele vesnice.”Acolo,pe muntele Sinai Sfantul Ioan Scararul la vazut si la primit pe Dumnezeu in inima sa,lasand tuturor crestinilor un tezaur enorm,lucrarea Sa” Scara Raiulu”i,alcatuita din 30 de capitole,fiecare dintre care reprezinta o treapta spre desavirsirea crestineasca”,a adaugat Vladica.Prea Sfintitul Filaret a indemnat credinciosii sa continuie Sfantul si Marele Post in rugaciune si smerenie pentru a putea intimpina cu aleasa bucurie duhovniceasca marea Sarbatoare a Invierii Domnului.