Duminica Sfantului Ioan Scararul la manastirea”Sfanta Treime”

Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est in Duminica Sfantului Ioan Scararul sa aflat la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,unde a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a Sfantului Vasile cel Mare in prezenta multor enoriasi si pelerini ai sfantului asezamint monastic.  In cuvintul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit credinciosilor despre opera ,mostenita de crestini de la Sfantul Ioan,numita Scara Raiului sau Scara dumnezeescului urcus,in care se propaga lupta cu viciile prin asceza si rugaciune,pentru a ajunge la desavirsire spirituala.Deasemenea Prea Sfintia Sa a vorbit si despre vindecarea fiului lunatic din pericopa Evanghekica de la Marcu,recent data citirii la serviciul divin.Numerosi crestini au fost impartasiti cu cinstitul Trup si Singe al Mintuitorului.