Duminica Sfantului Ierarh Grigorie Palama la manastirea”Buna Vestire”

In a doua Duminica din Sfantul Mare post a Invierii Domnului ,cea dedicata Sfantului Ierarh Grigore Palama la manastirea „Buna Vestire”din or.Rascani a fost oficiat un serviciu divin praznical.Sfanta liturghie a fost oficiata de Prea Cuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu dimpreuna cu clericii asezamintului monastic si in prezenta multor enoriasi si pelerini,pentru care modesta biserica a manastirii s-a dovedit neincapatoare.In cuvintul sau predicational parintele- staret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre personalitatea Sfantului Ierarh Grigorie Palama.”Sfantul Ierarh Grigorie Palama,canonizat in 1368 a fost si ramine unul dintre cei mai valorosi teologi ortodocsi.Deaceea ar fi absolut necesar sa cerem in rugaciune mijlocirea marelui Ierarh Grigorie Palama in fata Mintuitorului”a mentionat Sfintia Sa.La finele serviciului divin multi credinciosi  ,ce au primit dezlegare de la preotul-duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mintuitorului.