Duminica Samarinencei la manastirea”Sfanta Treime”

         In Duminica a cincea dupa Sfintele Pasti,cea a Samarinencii manastirea”Sfanta Treime”a fost gazda a unui serviciu divin de o frumusete rara.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost savirsita de chiriarhul locului,Prea Sfintitul Episcop Filaret al Falestiului si a Moldovei de Est dimpreuna cu clericii asezamintului monastic in prezenta a numerosi enoriasi si pelerini.Dupa citirea Sfintei Evanghelii de la Ioan ierarhul sa adresat dreptcredincioasei adunari cu o  emotionanta predica,inspirata din pericopa evanghelica a zilei.Prea Sfintia Sa a vorbit despre lucrarea Duhului Sfant,care influienteaza orice crestin,ce crede cu adevarat si participa in viata Bisericii.”Astfel femeea Samarineanca,aflind ca Iisus Hristos este Mesia,cel despre venirea caruia au vestit profetiile,a crezut in el si a devenit propovaduitoare a Evangheliei  Deci, sa primim si noi,in inimile si sufletele noastre pe Iisus Minuitorul si sa purceada fiecare crestin la activitatea misionara,astfel accedind spre Imparatia lui Dumnezeu”,a adaugat Vladica.