Duminica Samarineanului Milostiv la manastirea”Sfanta Treime”

In ziua de duminica,24 noiembrie Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est s-a aflat alaturi de clericii si enoriasii complexului monastic Episcopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,unde a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca.In cuvintul Sau  predicational Prea Sfintia Sa a mentionat urmatoarele”In Duminica a XXIII-a dupa Pogorirea Sfantului Duh pericopa Evanghelica ne vorbeste despre Samarineanul Milostiv.Alegoric vorbind Samarineanul Milostiv poate fi comparat cu Mintuitorul Hristos deoarece este milostiv cu semenii sai,revarsind asupra credinciosilor netarmurita Sa dragoste si milostenie.Deaceea,iubiti credinciosi va indemn sa urmati aceasta pilda in viata cotidiana.In lumea noastra ,practic lipsita de milostenie si compasiune va recomand sa pastrati  cu sfintenie flacara vie a dragostei lui Hristos penteru omenire,facind acte de caritate si bunavointa”,a mentionat ierarhul.