Duminica Pogoririi Sfantului Duh la complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”

In Duminica Pogoririi Sfantului Duh Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Episcopal cu Hramul Sfintei Treimi din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamintului monastic si un numar modest de pelerini.La finele serviciului divin praznical Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvint predicational,in care a vorbit despre istoricul acestei mari sarbatori duhovnicesti.”Este acel praznic Imparatesc,stabilit pentru cinstire dupa 40 zile de la Sfintele Pasti si simbolizeaza Pogorirea Sfantului Duh asupra Sfintilor Apostoli,astfel punind piatra de temelie a Bisericii lui Hristos”,a mentionat Vladica Filaret.Dupa Sfanta liturghie a fost oficiata slujba Vecerniei ,Prea Sfintia Sa si clericii prezenti citind rugaciunile ingenuncherii,multumind astfel Mintuitorului pentru toate binefacerile Sale.