Duminica Orbului din nastere la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a sasea Dupa Inviere,cea a Orbului din nastere,Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea”Sfanta Treime”din localitatea  Troita Noua,raionul Anenii Noi.Dupa Sfanta si Dumnezeeasca liturghie Vladica Filaret sa adresat dreptcredincioasei adunari cu un emotionant cuvint de zidire duhovniceasca,inspirat din Evanghelia zilei de la Ioan.Prea Sfintia Sa a vorbit despre vindecarea miraculoasa a orbului din nastere,atribuind acetei vindecari si un caracter alegoric.”Prin puterea lui Dumnezeu orbul a inceput sa vada,dar in Evanghelia de la Ioan se are in vedere nu numai vindecarea trupeasca,ci si duhovniceasca.Deaceea,iubiti credinciosi va indemn sa vedeti si voi aspectul launtric a acestui pasaj.Sa vedem si sa slavim pe Mintuitorul lumii,unicul ,care ne aduce vindecare duhovniceasca”,a adaugat ierarhul.