Duminica Orbului din nastere la complexul monastic Episcopal.

In Duminica a VI-a dupa Invierea Domnului,cea a Orbului din nastere Prea Sfintitul Parinte Filaret,Episcopul Falestiului si a Moldovei de Est a savirsit Sfanta si Dumnezeeasca  liturghie arhiereascala complexul monastic Episcopal”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.Dupa citirea pericopei Evanghelice  de la Ioan Prea Sfintia Sa a adresat credinciosilor prezenti un emotionant cuvint de povata duhovniceasca .”Asistam astazi la o minune duhovniceasca .Vindecarea Orbului din nastere are un mesaj profund alegoric.E prea simplist sa ne axam doar pe vindecarea trupeasca.In realitate vedem si o vindecare profund duhovniceasca,posibila doar prin rugaciune fierbinte si sincera,adresata Mintuitorului Hristos.Asa deci ,iubiti credinciosi,vin cu indemnul sa fim in permanenta rugaciune si pocainta.Cu atit mai mult in situatia actuala,cind suntem supusi zilnic pericolului de contaminare”,a reiterat ierarhul.